Kas õlad on valged nagu oleksid just läbi lumesaju jalutanud? Kui iga musta värvi särk tundub halb mõte ja juuksepiirale tekib pidevalt "helbevaip", on aeg rääkida ühest väga levinud peanahamurest – kõõmast.

Kõõm ei ole ainult kosmeetiline probleem, vaid võib viidata sellele, et su peanahk on tasakaalust väljas. Hea uudis on see, et õige hooldus ja veidi järjepidevust aitavad kõõma kontrolli alla saada!

Kõõma teema blogipilt

Mis on kõõm ja miks see tekib?

Kõõm ehk pityriasis capitis simplex on peanaha seisund, mille puhul toimub liigne ja liiga kiire naha pindmiste rakkude irdumine. Normaalselt kestab naha raku elutsükkel umbes 28 päeva, aga kõõma korral võib see olla lühenenud isegi 7 päevani. Rakkudel ei ole aega täielikult küpseda, mistõttu surnud naharakud eemalduvad enneaegselt – tulemuseks on suured, silmatorkavad helbed, mis jäävad juustesse, kukuvad riietele ja tekitavad ebamugavust.

Uuringud näitavad, et kuni 50% inimestest vanuses 14–35 kogevad mingil eluhetkel kõõma. Tekkepõhjuseid on mitmeid – näiteks mikrofloora tasakaalu häired, vitamiinipuudus või seeninfektsioonid, aga ka toitumine, stress või valede toodete kasutamine. Lisaks võib kõõm olla nii krooniline kui ka ilmuda hooti – näiteks just kevadel, kui peanahk on rohkem tundlik.

Kuidas eristada peanaha kuivust ja kõõma?

Kuiv peanahk ja kõõm võivad välja näha sarnased, aga nende põhjused ja lahendused on erinevad. Kuiv peanahk tekib siis, kui nahal napib niiskust. Helbed on väikesed, kerged ja kuivad ning sügelus on pigem pindmine. Tavaliselt selle probleemi aitab lahendada niisutav hooldus, eriti just peanahka niisutavad šampoonid. Kõõm on aga seotud peanaha mikrofloora tasakaalu ja rakkude liigkiire uuenemisega. Helbed on suuremad, sageli rasusemad ja kleepuvad juustesse. Võib kaasneda ka tugevam sügelus ja ärritus.

Kui helbed ei kao niisutava hooldusega ja sügelus püsib, tasub proovida kõõmavastaseid tooteid.

Kuidas peanahka aidata kõõma puhul?

Kõige olulisem on kasutada tooteid, mis taastavad peanaha loomuliku tasakaalu, aitavad reguleerida rakkude uuenemist ja toetavad peanaha kasulikku mikrofloorat.

Õige šampoon on oluline – see peab olema piisavalt tõhus, et eemaldada rasu ja kõõm, kuid samas piisavalt õrn, et mitte kahjustada naha kaitsekihti. Looduslikud koostisosad, antibakteriaalsed toimeained ja tasakaalustavad ekstraktid võivad teha märkimisväärse erinevuse.

PS! Tõhusad kõõmavastased šampoonid on need, mille koostises on üle 1% Piroctone Olamine. See on teaduslikult uuritud antibakteriaalne ja seenevastane toimeaine.

Väga heaks täienduseks šampoonile on ka peanaha koorijad. Neid kasutatakse kuni 1 kord nädalas enne pesu, et eemaldada surnud naharakud, toodete jäägid ja liigne rasu. Koorimine aitab parandada vereringet, võimaldab šampoonil paremini mõjuda, soodustab juuksekasvu ning jätab peanaha värskeks ja kergeks.

Siin on mõned tootesoovitused, mida meie kliendid armastavad ja mis on saanud häid tulemusi just kõõmaga võitlemisel.

ŠAMPOONID

Actyva Purezza šampoon

85% loodusliku koostisega šampoon, mis eemaldab kõõma, liigse rasu ja peanahale kogunenud tootejäägid. Sisaldab antibakteriaalset Piroctone Olamine'i, õrnalt koorivaid riisikliide mikrohelbeid ning rahustavaid taimseid ekstrakte – lavendlist, piparmündist, hobukastanist ja rohelisest teest.

Kemon Care Healthy Scalp šampoon

91% loodusliku koostisega šampoon, mis eemaldab tõhusalt kõõma ja taastab peanaha loomuliku pH-tasakaalu. Sisaldab antibakteriaalset Piroctone Olamine'i. Sobib ka tundlikule nahale. Pakub värsket ja puhtuse tunnet tekitavat hooldust, mis ei kuivata peanahka.

KOORIJAD

Actyva Cute Sana koorija

94% loodusliku koostisega koorija, mis eemaldab liigse rasu, kõõma ja toodete jäägid, taastades peanaha värskuse ja pH-tasakaalu. Sisaldab ekstrakte saialillest, piparmündist, rosmariinist, tüümianist ja mägiarnikast. Stimuleerib vereringet, vähendab ebamugavust ja soodustab juuksekasvu.

Kemon Care Healthy Scalp koorija

93% loodusliku koostisega koorija, mis eemaldab õrnalt mustuse, tootejäägid ja surnud naharakud. Kiiviseemned koorivad peanahka loomulikult, samal ajal kui antioksüdandid rahustavad ja kaitsevad seda. Tulemuseks on puhas, värske ja klaar peanahk.

Millal aga pöörduda arsti poole?

Kui kõõm ei allu järjepidevale hooldusele (vähemalt 4 nädalat), kaasneb tugev punetus, valulikkus või haavandid – ära oota, vaid pöördu dermatoloogi poole. Mõned peanaha haigused, näiteks psoriaas või seeninfektsioonid, võivad vajada spetsiaalset ravi.

Alusta kohe!

Kõõm on tavaline, aga mitte paratamatus. Oluline on mõista selle põhjuseid ja pakkuda peanahale õiget hooldust – eriti looduslike ja teaduspõhiste toodetega, mis aitavad peanaha tasakaalu taastada.

Hoolitse oma peanaha eest teadlikult ja naudi tervemaid, säravamaid juukseid iga päev!